Moravský Beroun

internetová prezentace :  www.morberoun.cz

Moravský Beroun je bránou do Nízkého Jeseníku, který každého návštěvníka upoutá svou malebností. Dříve město náleželo k okresu Bruntál v Moravskoslezském kraji, k 1. lednu 2005 však přešlo pod Olomoucký kraj. Město Moravský Beroun se nachází v severovýchodní části Olomouckého kraje, 33 km východně od města Olomouc, 17 km severovýchodně od města Šternberk.

Moravský Beroun je také střediskem mikroregionu Moravskoberounsko, který sdružuje 6 obcí (Moravský Beroun, Norberčany, Horní Loděnice, Hraničné Petrovice, Domašov nad Bystřicí, Jívová). Pod město spadá také katastrální území obcí Čabová, Nové Valteřice, Ondrášov, Sedm Dvorů.

Město má rozlohu 51,22 km², leží v nadmořské výšce 525 metrů nad mořem a žije zde přibližně 3100 obyvatel.

Dominantou města je farní kostel Nanebevzetí Panny Marie v renesančním slohu, který byl postaven v letech 1606 -1610, s nejstaršími varhanami na Moravě. K pamětihodnostem taktéž patří velmi kvalitní barokní plastika Panny Marie Immaculaty z roku 1760, která byla po rekonstrukci náměstí umístěna zpět na náměstí. Dalšími dominantami jsou kostel Povýšení Svatého Kříže a budova radnice ze 17. století. Nedaleko centra, v místí části Ondrášov, jsou zřídla výtečné minerální vody známé pod názvem Ondrášovka. Voda byla prohlášena v roce 1357 Štěpánem ze Šternberka za léčivou a prýští z vrtané studny hluboké 150 metrů.

Přírodní zajímavostí je Křížový vrch - park se zahradními a lesními partiemi. Uprostřed náměstí roste památný strom - více než dvousetletá lípa, vysazená jako připomínka dávné tragédie - obrovského požáru v roce 1779, při němž téměř celé město vyhořelo.

Obec je plynofikována, je zde vybudována kanalizace, vodovod a čistička odpadních vod. Do vybavenosti města patří základní škola, mateřská škola, základní umělecká škola, knihovna, kino, pošta, nově zrekonstruovaný společenský sál, restaurace R-klub, volejbalové, tenisové a fotbalové hřiště, rybník a lyžařské běžecké tratě. Ubytování poskytuje Penzion u Zajíců ve spádové obci Nové Valteřice a penzion Gizita.

 

Kontakt

MAS Bystřička, o.p.s.
Zámecké náměstí 79
783 53 Velká Bystřice
janisova@masbystricka.cz

Kontakty

Území
mas23.jpg

Mas Bystřička