Doloplazy

internetová prezentace: www.doloplazy.cz

Doloplazy leží v Tršické pahorkatině, která je součástí Nízkého Jeseníku, na pramenech říčky Týnečky. Od krajského města je obec vzdálena 12km, má nadmořskou výšku 298m, rozlohu 8,03km2 a žije zde nyní 1291 obyvatel.
Valná část výměry připadá na ornou půdu, menší na lesy. Pěstují se tu obilniny, okopaniny a také chmel. Kromě říčky Týnečky je dalším vodním tokem na katastru obce říčka Olešnice, tvořící zároveň jeho severovýchodní hranici.
Velkou kulturní událostí nejen místního rozsahu je každoroční červencová národopisná slavnost Jízda králů, kterou pořádá hanácký folklórní soubor Olešnica.
K pobytu v přírodě láká les Bělá s Tršickou přehradou. V zimě je v okolí celé vesnice vhodný terén pro běžkaře, na zamrzlých rybnících se bruslí. Občerstvení zajišťují hned tři pohostinství.
Dominantou obce je kostel sv. Cyrila a Metoděj. Na katastru se dále nachází řada kamenných křížů i dřevěný kříž, Boží muka, socha Panny Marie Lurdské a pomníky TGM, obětem 1. světové války se sochou sv. Václava a pomník na místě popravy tří mladých mužů z konce 2. světové války. Bohužel se nedochoval zámek, patřící k někdejšímu dvoru. Severně od obce je pomník legionáře Jana Novotného.

 

Znak obce Doloplazy

Letecký snímek obce

 

Znak obce Doloplazy

Letecký snímek obce

 

Kontakt

MAS Bystřička, o.p.s.
Zámecké náměstí 79
783 53 Velká Bystřice
janisova@masbystricka.cz

Kontakty

Území
mas23.jpg

Mas Bystřička